فضاهای آموزشی

کلاس دانش آموزان

کلاس درس دانش آموزان در مدرسه سراج تفاوت های قابل توجه ای با کلاس های درس مرسوم دارد. یکی از این تفاوت ها این است که کلاس های درس و تمام راهروها مفروش بوده تا دانش آموز احساس راحتی بیشتری داشته باشد. تفاوت دیگر نیمکت های دانش آموزان می باشد. این نیمکت ها دارای چیدمان های مختلفی هستند و بدین ترتیب قابلیت استفاده از روش های مختلف تدریس را فراهم می کنند. (برای مطالعه در مورد روش های نوین تدریس به بخش دانستنی های آموزشی مراجعه کنید). با این چیدمان ها معلم می تواند از روش های مختلف تدریس فردی یا گروهی در حالت های نشسته روی صندلی یا زمین استفاده کند. همچنین در میز و قفسه دانش آموزان قابلیت قرار دادن وسایل شخصی و لپ تاپ دانش آموزان وجود دارد، تا دانش آموزان بتوانند از تمام امکانات آموزشی در کلاس استفاده کنند. همچنین میزها به صورتی طراحی شده اند که قابلیت تنظیم ارتفاع آنها متناست با قد دانش آموز وجود دارد.

 

اتاق تدریس

همان طور که در بخش “روش های نوین تدریس” در منوی “دانستنی های آموزشی” توضیح داده شد، با توجه به روش های نوینی که برای تدریس وجود دارد، هنوز تدریس سنتی به شکل سخنرانی معلم از جایگاه ویژه ای در نظام های آموزشی برخوردار است. به نظر متتخصین آموزش، باید حجم حدود یک سوم از کلاس های دانش آموزان به شکل تدریس مستقیم برنامه ریزی شود. و در دو سوم باقی کلاس ها، دانش آموزان همچون یک پژوهشگر به  انجام پروژه های فردی و گروهی خود بپردازند. بنابراین علاوه بر محیط کلاسی دانش آموزان اتاقی برای تدریس برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.این اتاق تدریس دانش آموزان نیز با کلاس های درسی مرسوم بسیار متفاوت است. چیدمان این اتاق به شکل سالن های کنفرانس در نظر گرفته شده است تا فضای مناسب برای بحث و تبادل نظر بین دانش آموزان فراهم باشد.

سایت دانش آموزان

در مدرسه سراج سعی می شود برای بهبود فرآیند یادگیری از فناوری اطلاعات حداکثر استفاده بشود. بدین منظور هر دانش آموز از یک رایانه شخصی برخوردار بوده و فرآیند تدریس، انجام پروژه ها، انجام تکالیف، نظرسنجی، ارتباط با اولیا، و تمام فعالیت های مدرسه به کمک رایانه انجام می شود. به جهت در دسترس بودن رایانه شخصی برای تمام دانش آموزان، نیازی به وجود سایت دانش آموزی، به شکل مرسوم، در مدرسه سراج نیست. اما به جهت کلاس های آموزش مقدماتی رایانه، گرافیک، برنامه نویسی، انیمیشن، پویانمایی و … یک سایت با ظرفیت یک کلاس برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.